Piyasada araç bolluğu yaşanırken, ekonomik kriz vatandaşları zorluyor. Araç almak isteyenler, galericilerden gelen kötü haberle yeni bir zamla karşı karşıya kalacak.

Oto galericiler, bayram öncesinde uygun fiyatlı araçların satıldığını belirterek, yüksek mevduat faizlerinin piyasada durgunluk yarattığını dile getirdi.

Fiyatların yüzde 20 oranında düştüğünü ifade eden galericiler, önümüzdeki günlerde sıfır araçlara zam gelmesini beklediklerini açıkladı.

FİYATLAR YÜKSELECEK

Oto galerici Gürkan Keleş, "Bayram öncesinde daha uygun fiyatlı araçlar satılıyor. İkinci el araç fiyatları da düşmüş durumda. Sıfır araçların fiyatlarında da bir miktar düşüş yaşandı. Araç fiyatları ortalama yüzde 20 geriledi. Şu anda araç almak isteyenler için uygun bir zaman. Ancak, önümüzdeki dönemde araç fiyatlarının yükseleceğini düşünüyoruz" dedi.

ÖNCE SIFIR SONRA İKİNCİ EL ARAÇLAR

"Temmuz'dan sonra sıfır araçlarda fiyat artışı bekleniyor. Bu zam, ikinci el piyasasına da otomatik olarak yansıyacaktır. Yüksek fiyattan araç alan biniciler şu anda araçlarını satmayı tercih etmiyorlar. Biz oto galerici olarak fiyatlarımızı aşağı çektik" açıklamasını yaptı.

"FİYATLAR DÜŞMEYECEK"

Keleş, önceki bayramlarda daha fazla hareketlilik olduğunu belirtirken, "Arabasını satıp mevduat faizine yatıran vatandaşlar da var. Ancak araba fiyatlarının düşmeyeceğini, ilerleyen zamanlarda artacağını düşünüyoruz.

Eskiden ikinci el piyasada araba bulmak zordu, ancak şu anda araç çeşitliliği oldukça fazla. Araba bolluğu yaşanıyor" şeklinde konuştu.

EN ÇOK SATILAN OTOMOBİLLER AÇIKLANDI

Mayıs ayında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında en fazla satışı gerçekleştiren markalar Renault, Volkswagen ve Ford olarak belirlendi.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla mayıs ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 10,1 azalarak 100 bin 305 adet seviyesine geriledi.

Bu dönemde otomobil satışları yüzde 8,19 azalışla 80 bin 260'a, hafif ticari araç satışları ise yüzde 17 düşüşle 20 bin 45'e geriledi.

Mayıs ayında binek ve hafif ticari araçlar toplamında en çok satışı gerçekleştiren marka, 10 bin 850 adetle Renault oldu. Onu 9 bin 794 satışla Volkswagen ve 9 bin 50 adetle Ford takip etti.

Kahramanmaraş'ta Dev Kayalar mağaranın ağzını kapattı Kahramanmaraş'ta Dev Kayalar mağaranın ağzını kapattı

Fiat, 8 bin 826 satışla dördüncü sıraya yerleşirken, Chery ise 6 bin 208 satışla beşinci sırada yer aldı.

Otomobil satışlarında ilk beş marka incelendiğinde, Renault 9 bin 714 adetlik satışıyla en fazla satılan marka oldu. Bu markayı, 6 bin 208 satışla Chery ve 4 bin 647 satışla Hyundai izledi.

Fiat, 4 bin 510 otomobil satışıyla dördüncü sıraya yerleşirken, Skoda ise 4 bin 162 adetlik satışla beşinci oldu.

Editör: Editör 02