SGK annelere 325 Euro verecek! SGK annelere 325 Euro verecek!

Son yıllarda enflasyonla mücadelede başarılı olunamaması ve Türk Lirası’nın günden güne sürekli değer kaybetmesi, ATM’lerde de etkisini göstermeye başladı. Bu Bankalar tarafından resmi olarak ilan edilmesiyle birlikte yeni bir döneme girmek için ATM’lerde ve şubelerde bazı değişiklikler yapıldı. 

Bankalar, vatandaşları şoke eden bu yeni uygulamalarını açıkladı. Birçok banka,  şube sayısını azaltarak özellikle pandemiyle birlikte yaygınlaşan uzaktan çalışma modeline geçti. Bununla birlikte, şubelerin iş yükünü hafifletilmiş oldu.

Son dönemlerde Türkiye’deki enflasyonun yüksek olması, birçok bankanın 10 TL’lik banknotları ATM’lerden kaldırmasına yol açtı. Bu durumla birlikte ülkedeki enflasyonun ne kadar ciddi boyutlarda olduğu bir kez daha görülmüş oldu.

O TUTARIN ALTINDAKİ MİKTARLARLA ŞUBEDEN İŞLEM YAPILAMAYACAK

Belirlenen tutarın altındaki miktarları artık şubelerden çekip yatırmak mümkün olmayacak; bu işlemler sadece ATM’lerle yapılacak. Bu karar, büyük tepki çekti ve tüketici mahkemelerinin de bu karara karşı çıkacağı söylendi. Bankalar, daha önce 10 bin TL olan banka veznelerinden nakit para çekme ve yatırma limitini 20 bin TL’ye yükseltti.

Özellikle teknolojiyle arası iyi olmayan 65 yaş ve üstü vatandaşlar ve emekliler bu karara tepki gösterirken Tüketici Birliği Federasyonu Başkanı Mehmet Bülent Deniz, bankaların ATM’lerde işlem yapmayı zorlaştırmasının tüketici haklarına ters olduğunu belirtti

Alım gücünün sürekli düşmesiyle birlikte bankaların önemli bir değişikliğe gittiğini aktaran Babuşçu, “Son dönemde artan 200 TL kullanımı ve 10 TL’nin alım gücünün tamamen azalması, bankaların ATM’lerine para sağlamakta zorlanmasına yol açtı. Bu yüzden bankalar, ATM’lerdeki 10 TL’lik banknotları kaldırdı” ifadelerini kullandı.

 ENFLASYONUN KANITI NİTELİĞİNDE

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, geçen yıl mayıs ayında 607 milyon 139 bin olan tedavüldeki 200 TL’lik banknot sayısı, bu yılın mayıs ayında 1 milyar 179 milyonu geçerek yüzde 94’lük bir artış gösterdi. Uzmanlara göre, bu durum Türkiye’de enflasyonun ciddi bir sorun olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Editör: Editör 02